Skip to main content

РЕГИСТРАЦИЯ

You may register yourself in order to receive information about new posted articles related to news, problems & solutions, as well as experts opinion from the energy area.

The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
Сигурност
Чрез този въпрос проверяваме, че сте реален потребител

ENERGY DEVELOPMENT AND INTEGRATION OF REGIONAL ENERGY MARKETS

    Event information

    Under the patronage of the Vice Prime Minister of Republic of Bulgaria H.E. Mrs. Daniela Bobeva

     

    В конференцията взеха участие повече 160 представители на Европейската комисия, държавната администрация, регулаторните органи, енергийни компании, търговски дружества и НПО от 7 страни в ЕС и САЩ.

    За съжаление, участието на представители на компетентните българските ведомства и държавните енергийни компании бе формално и сведено до мининум и никой от отговорните днес лица за кризисни решения в енергетиката не присъства на ключови важни за България доклади и не проследи дискусиите, с изключение на члена на ДКЕВР г-н Еленко Божков.

    Гостуващите енергийни експерти и дипломати от ЕК, САЩ, Великобритания, Румъния, Полша, Германия, Норвегия и Турция не срещнаха очакваните от тях партньори от българска страна за предаване на така нужния на България опит в този ключов момент на реформи в бранша. Тези хора останаха с впечатление, за пореден път, че в българската енергетика няма професионалисти - заинтересовани да чуят новини и добри практики и да се поучат от грешките на другите по пътя на същите реформи, които страната предстои да извърви в най-близко време.

    Какво пропуснаха да чуят отстъстващите от конференцията отговорни представители на българската енергетика ?

    - Новите завишени изисквания на ЕС към страните-членки по отношение на либерализацията и пазарното развитие на отрасъл „Енергетика“ и сравнението с това къде сме ние;

    - Новите завишени екологични изисквания на ЕС към енергетиката като един от големите замърсители на околната среда, предстоящото обявяване от ЕК на нови проекти за интерконектори в региона, както и на нови ръководства и препоръчителни механизми как зелената енергия да стане по-поносима като цена за системите, плановете за нов българо-гръцки проект за сигурност на енергийните доставки и много други ;

    - Опитът на Великобритания като европейски лидер в областта на пазарните реформи и либерализацията на електрическия и газов пазар - добри практики и грешки. Подходът на Великобритания към нови формати на дългосрочни договори в ядрената енергетика и ВЕИ – поводи за важни изводи за България;

    - Германската енергийна стратегия – актуална и важна за България информация, която трябва да се анализира днес, преди разработването на новата енергийна стратегия на страната;

    -Митовете за опасностите от търсенето, проучването и добива на шистов газ, развенчани от богатия опит натрупан в САЩ в продължение на много години;

    -Полският опит при изграждането на регионалнен енергиен пазар и при проучванията и добива на шистов газ;

    - Плановете и подходите за райониране и структуриране на регионални енергийни пазари и борси в Европа и пълното отсъствие на България от тези планове и програми;

    - Сериозните успехи на Румъния и Турция в областта на либерализация на енергетиката и изграждане на енергийни борси. Тенденциите румънския енергиен пазар да бъде интегриран с този на Вишеградската четворка, без планове за интеграцията и на България;

    - Амбициозните планове на Румъния да изпревари България по изграждане на мощна инфраструктура от интерконектори за внос и търговия с природен газ в региона и очевидните закъснения и стратегически грешки на България в тази област;

    По време на заключителния дискусионен панел бяха изразени много позиции и направени редица предложения, касаещи почти всички области на българската енергийна политика като важна част от българската икономика. Всички те бяха насочени към различни аспекти на бъдещата енергийна политика на България.

    Споделени от мнозинството участници бяха 3 тревожни констатации:

    1)В България от много години липсва политическа воля за либерализация на енергийния пазар и създаване на енергийна борса, въпреки сериозната подготовка от страна на ДКЕВР и наличните подзаконови нормативни документи,

    2) В България липсва политическа воля за диверсификация на доставките на природен газ от трети страни като системно се игнорират реалните възможности за това.

    3)България е една от най-изостаналите страни в ЕС по степента на подготовка за пазарните реформи в енергетиката и създаването на енергийна борса. Страни като Румъния, Турция и Сърбия отдавна са изпреварили България.

    Участниците засегнаха редица теми и направиха следните предложения:

    По основни принципи на енергийната политика

    • Необходимо е постигане на устойчив консенсус в обществото по основните направления на енергийната политика, което ще гарантира нейната примственост при следващите правителства. За целта е необходимо провеждане на основен дебат в обществото с привличане на компетентните НПО.
    • България трябва да компенсира значителното си изоставане от другите страни и да либерализира енергийния си пазар в най-къси срокове, като осигури ефективен достъп на 3-ти лица до преносните мрежи. Само така ще бъдат идентифицирани и ще останат на пазара рентабилните производства, което в края на краищата ще се отрази положително върху крайния потребител.
    • Да се компенсира изоставането и да бъдат предприети активни действия за изграждане на регионален газов пазар, а след създаване на местния електроенергиен пазар – да предприеме действия за включването й в един от вече изграждащите се регионални енергийни пазари и борси.
    • Да бъде отменен Мораториума върху проучванията за шистов газ в страната, като неоснователен и регресивен. Още повече, че действащият Закон за подземните богатства осигурява необходимата безопасност и не допуска прилагане на технологии, които представляват риск за околната среда. Това може да се реализира паралелно с утвърждаване на нови още по-строги и прозрачни регулационни и контролни функции за опазване на околната среда.
    • Да бъдат размразени редица проекти в областта на подземните богатства, разработката на които ще допринесе за откриване на много нови работни места и значителни постъпления в бюджета.
    • Да бъде преустановена дълго продължилата тежка декапитализация на енергетиката, която поставя отрасъла в сериозен риск и достига вече необратими нива на влошаване на сигурността и качеството на доставките на енергия. Рекапитализацията може да бъде постигната с прилагане на други познати в ЕС финансови механизми като привличане на други неработещи ефективно капиталови ресурси – пенсионни фондове, потребителски спестявани и други.
    • Да се приложат познатите в ЕС различни подходи за предоговаряне на дългосрочните договори в енергетиката, при постигане на консенсус между страните.
    • Да се въведат промени в националното законодателство по отношение дейността на ДКЕВР в следните насоки: 1) осигуряване на ефективна оперативна независимост, включително директно транспониране на европейски директиви в тази област, 2) създаване на Обществен съвет към регулатора с широки пълномощия за забавяне влизането в сила на решения на Комисията, и 3) освобождаване на регулатора от редица натоварващи го излишно административни услуги, като контрол на жалбите или контрол на ниво първични счетоводни документи 3) повишаване на административния му капацитет.
    • Въвеждането в експлоатация на националния балансиращ пазар и на енергийната борса трябва да започне незабавно, но да се осъществи постепенно на етапи.
    • Казусите с ВЕИ-тата и дългосрочните договори на 2-та ТЕЦ-а изискват обективен и задълбочен анализ и решения в съответствие с добрите европейски практики, които бяха споделени по време на конференцията.

     

    По основни принципи на една нова модерна енергийна стратегия на България

    • Новата енергийна стратегия не бива да бъде декларативна, оперативна или тип инвестиционна програма за развитие.
    • Стратегията трябва да съдържа 3 раздела: приоритети, политики и средства за постигането им. Прироритетите трябва да бъдат определени на база на препоръчаните от Световната банка и ЕК насоки на развитие: енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници (нисковъглеродна енергетика), и интегриране на пазарите, включително и изграждане на интерконектори.
    • Енергийната стратегия трябва да бъде предмет на обсъждане и приемане от Народното събрание, което ще изисква и промени в Закона за енергетиката.
    • Регламентиране на ежегодни Доклади за напредъка по изпълнение на енергийната стратегия са задължителен елемент в промените на ЗЕ, което ще осигури системен и ефективен парламентарен контрол по изпълнението й.
    • Важни принципи, които трябва да бъдат отразени в плана за дейностите в стратегията са: въвеждане в договорните отношения при сключване на енергийните сделки на Европейския стандарт за договори на енергийни сделки (ЕFЕT), както и, преди създаването на енергиен пазар, трябва бъде налице добре регулирана и работеща стокова борса.
    • Необходимо е бъде предвиден специален раздел, съдържащ принципите, политиките и регламентите за създаване и на пазар на топлинната енергия. Като основни елементи на либерализацията в този отрасъл са: въвеждане на статута на „дистрибутор (търговец) на топлинна енергия”, допускане на 3-ти лица до топлопреносните мрежи, както и мерки за ограничаване използването на електроенергия за отопление и климатизация за големи отопляеми обеми.
    • Сценариите, които трябва задължително да бъдат разгледани са в една бъдеща стратегия за развитие на електроенергийния сектор са:
      • сценарий при напълно интергиран енергиен пазар, която тенденция се очертава като водеща;
      • сценарий при значимо намаляване на вътрешното потребление на електроенергия;
      • сценарий при преобладаващ дял на ВЕИ в баланса на производството на електрическа енергия.
      • комбинации от горните три сценария, с целева функция – въздействие върху крайните цени на енергийните доставки
    • Относно стратегията за развитие вътрешния пазар на природен газ, който се характеризира с висока степен на зависимост от един единствен външен доставчик и незначителен местен добив са:
      • базов сценарий: изградени междусистемни връзки с Турция и Румъния, безусловен достъп на трети страни до газопреносните и разпределителни мрежи и свободна конкуренция;
      • оптимистичен сценарии: пълно развитие на междусистемните връзки със съседните страни и значителен местен добив.
    • Инвестиционната компонента в предлаганите политики е важна характеристика при планиране на развитието в сектора и следва да се анализира нейното въздействие върху развитието на местния бизнес и откриване на нови работни места при всеки един от анализираните сценарии;
    • Всеки един от анализираните под-сценарии трябва да дава отговор на централния въпрос – въздействието върху крайните цени и състоянието на баланса: качество и сигурност на доставките / крайни цени.

     

    Управителен съвет

    на Българския енергиен и минен форум

    Program

    09:00 - 9:20

    Official Opening and welcome speech

    Mrs. Daniela Bobeva – Vice Prime Minister of Republic of Bulgaria

    panel 1

    EU and national policies for energy development, market liberalization and institutional reforms.
    Moderators: Solomon Passy, Atlantic Club of Bulgaria

    9:20 - 11:15

    Inge Bernearts, European Commission,
    New aspects in European policies for energy development and their implementation on regional level

    Ivan Ayolov, Deputy Minister of Economy and Energy, Bulgaria Bulgarian energy development and the new challenges

    Susan Harrison, UK, Head of European Energy Markets, Department for Energy and Climate Change (DECC)
    UK experience in first stage and long term impacts of the energy market liberalisation in Europe

    H.E. Mrs. Guro Katarina Vikor, Ambassador of Norway,
    Turning towards greener energy development-the Norwegian experience

    Thomas Pfanne, Germany,
    The German “Energiewende” (Energy Change) – What is it all about?

    Malgorzata Kaluzynska, Director of Economic department of EU, Ministry of foreign affairs, Poland, Regional market integration as a step towards EU energy market integration

    Ivan Angelov, Ministry of Environment and Water of Bulgaria, Director,
    New environmental requirements for Bulgarian energy sector as a result of new EU legislation

    Q& A

    11:15 - 11:30 cOffee break

    Functions of network operators on liberalized energy markets.

    Integration on local and regional level. Policies.

    Moderators: Atanas Georgiev, Publics

    panel 2

    11:30 - 12:30

    Claudiu Dumbraveanu, Marian Cernat, ARNE, Romania, Results from the liberalization of the electric power market in Romania and perspectives for integration of energy markets on region- al level

    Radoslav Mikov, Wolf Theiss, "Equal Treatment and Non-Discriminatory Behavior of the Network Operators towards the Users of the Grid".

    Anelia Erdly, BPVA, AES SOLAR BULGARIA,
    Implementing the new balancing rules on the path to energy market liberalization: roles and challenges for renewables in this market

    Ichko Rachev, Nelbo Engineering,
    A rational policy to overcome summer grid load peaks resulting in energy savings“

    Q& A

    12:30 - 13:30

    lunch, Offered by the Organizers

    panel 3

    Options for diversification of gas and energy supplies and trans border projects

    Moderators: Ilian Vassilev-Innovative Energy Solutions Ltd.

    13:30 - 15:15

    Kiril Temelkov, Bulgartransgaz, Bulgaria
    Assessment of the possibilities to build regional gas interconnectors for gas supply diversifica- tion in next period

    Hristo Kazandjiev, Bulgarian energy & mining forum, The potential of regional natural gas intercon- nectors and other facilities for improvement of energy security of Bulgaria

    Prof. Terry Engelder, Pennsylvania University, USA, The Environmental Realities of Hydraulic Frac- turing: Fact versus Fiction

    Mr. Adam Bartlomiej Czyzewski, Chief Economist, PKN ORLEN, Poland, Experiences in exploration of shale gas in Poland

    Q& A

    15:15 - 15:45 cOffee break

    panel 4

    Experience and role of regional stock exchanges. Bulgarian energy sector status and trends. Strategies and policies.
    Moderator: Valentin Stoyanov

    15:45 - 17:00

    Plamen Popov, Statkraft, About Power exchange, OTC and other “small” elements of Bulgarian power market puzzle

    Bora Oruc, Capital market board of Turkey, Role of a Power Exchange – Challenges and Opportunities for the Turkish Energy Exchange

    Jordan Yankov, Jordan Jordanov, Consulting Agency “Nucleon”,
    The origin of energy crises in Bulgaria and ways to overcome the problems

    Ivan Hinovski, Anton Ivanov and Hristo Kazandjiev, Bulgarian energy & mining forum, Need and concept for a new national energy strategy of Bulgaria

    discussion pannel

    What are the right contemporary measures needed forstimulation of the insvestments and growth of the energy sector for?
    Moderator: Vladimir Karolev, Hristo Kazandjiev
    Invited panelists:

    Prof. Terry Engelder (USA), Susan Harrison (UK), Elenko Bojkov, Ilian Vassilev, Peter Poptchev (Bulgaria), Bora Oruc (Turkey), Malgorzata Kaluzinska (Poland), Claudiu Dumbraveanu (Romania)

    17:00 - 18:00

    18:00

    closure of the conference

    Presentations

    Thomas Pfanne

    Energiewende (2.63 MB)

    DOMENIUL ENERGIEI-ANRE

    Adam B. Czyżewski, Ph.D.

    Bora Oruç

    А.Иванов, Ив.Хиновски, Хр.Казанджиев

    Norway presentation

    Participants

    Mrs. Daniela BobevaVice Prime Minister of Republic of Bulgaria
    Inge BerneartsEuropean Commission
    Ivan AyolovDeputy Minister of Economy and Energy, Bulgaria
    Susan HarrisonUK, Head of European Energy Markets, Department for Energy and Climate Change (DECC)
    H.E. Mrs. Guro Katarina VikorAmbassador of Norway
    Thomas PfanneGermany
    Malgorzata KaluzynskaDirector of Economic department of EU, Ministry of foreign affairs, Poland
    Ivan AngelovMinistry of Environment and Water of Bulgaria, Director
    Claudiu DumbraveanuMarian Cernat, ARNE, Romania
    Radoslav MikovWolf Theiss
    Anelia ErdlyBPVA, AES SOLAR BULGARIA
    Ichko RachevNelbo Engineering
    Kiril TemelkovBulgartransgaz, Bulgaria
    Hristo KazandjievBulgarian energy & mining forum
    Prof. Terry EngelderPennsylvania University, USA
    Mr. Adam Bartlomiej CzyzewskiChief Economist, PKN ORLEN, Poland
    Plamen PopovStatkraft
    Bora OrucCapital market board of Turkey
    Jordan Yankov, Jordan JordanovConsulting Agency “Nucleon”
    Ivan Hinovski, Anton Ivanov and Hristo KazandjievBulgarian energy & mining forum
    Elenko BojkovBulgaria
    Ilian VassilevInnovative Energy Solutions Ltd.
    Peter PoptchevBulgaria

    Location

    Sofia, Sheraton Hotel Balkan

    42.6970261, 23.3223047

    Upcoming events

    -
    Sofia City Hotel SOFIA BALKAN PALACE

    4-TH INTERNATIONAL NUCLEAR CONFERENCE WITH EXPOSITION
    SMR AND ADVANCED WORLD NUCLEAR TECHNOLOGY FOR INDUSTRIAL APPLICATIONS
    10-11 APRIL 2025
    SOFIA BALKAN PALACE, CONFERENCE HALLS “SERDICA” AND “SREDEZ”