Skip to main content

РЕГИСТРАЦИЯ

You may register yourself in order to receive information about new posted articles related to news, problems & solutions, as well as experts opinion from the energy area.

The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
Сигурност
Чрез този въпрос проверяваме, че сте реален потребител

Хаос в германската енергетика

На база информация от Ди Велт (Die Welt)


След преминаването на Германия към зелена енергия, дори експлоатацията на ядрените реактори в момента е икономически неизгодна. Операторите на германските атомни централи обмислят тяхното по-ранно спиране. Федералното правителство се намира в притеснителна ситуация.

Федералното правителство иска да прекрати използването на ядрена енергия до 2022 г., но това вероятно ще стане доста по-рано. Според информация на “Die Welt”, операторите на германските ядрени централи вече обмислят по-ранното затваряне на много електроцентрали, тъй като тяхната експлоатация повече не е рентабилна поради драстичното спадане на цените на електроенергията.

Фигура, представяща изменение на крайни цени и нива на ефективност на различните типове централи

Както се вижда от горната фигура, представяща изменение на крайни цени и нива на ефективност на различните типове централи, цените на едро на електроенергията намаляват наполовина през последните четири години. Това се случва в резултат на свръхпредлагането на енергийния пазар, докато потреблението на електроенергия намаля значително поради европейската икономическа криза. Същевременно на базата на субсидии бяха въведени големи производствени мощности от възобновяеми енергийни източници като част от преминаването към енергетика, базирана на зелена енергия.

Поради силното намаляване на цената на едро, ръководителите на E.ON и RWE заявиха наскоро, че възнамеряват да спрат някои газови централи и централи на въглища. Конвенционалното производство на електроенергия е в криза, каза главният изпълнителен директор на RWE Петер Териум. “Експлоатацията на много електроцентрали повече не носи приходи.”

Дори атомните електроцентрали са слабо рентабилни

Докато E.ON и RWE в момента искат да спрат или да консервират относително скъпите централи на газ и въглища, ситуацията продължава да се влошава. В момента дори най-евтините типове централи – тези на кафяви въглища и атомните електроцентрали – са на границата на своята ефективност или даже са извън нея. Vattenfall, шведска компания, която експлоатира голяма централа на лигнитни въглища, изглежда вече разглежда оттеглянето си от Германия.

“За всяка електроцентрала ние правим индивидуална оценка за това дали си струва в бъдеще тя да бъде експлоатирана, консервирана или изведена от експлоатация,” каза в конферентен разговор главният изпълнителен директор на RWE финансистът Бернард Гюнтер (Bernhard Günther ). За първи път RWE включи три лигнитни електроцентрали в областта Кьолн в списъка на системите с критична ефективност.

При спадането на цените на едро на електроенергията, в момента атомните електроцентрали достигнаха своите граници на рентабилност, каза Гюнтер. “При сегашните цени на едро, ние едва заработваме пълната себестойност на атомните електроцентрали.” Според индустриални източници, атомните електроцентрали обикновено изискват цена от 25 до 30 Евро за мегават час, за да покрият своята пълна себестойност.

Данъкът върху горивото товари печалбите

Въвеждането, обаче, на данък върху горивото натоварва централите с допълнителни разходи от 15 евро на мегават час. Днес би била необходима цена от поне 40 евро за мегаватчас за икономически ефективната експлоатация на атомните електроцентрали – ниво, което вече е доста над понижените заявки на фючърсния пазар.

Въпреки спадането на ценовата граница, операторите в момента продължават да експлоатират атомните електроцентрали, тъй като произведената електроенергия в момента се продава на база на договорени фючърси за три години напред. Поради това до момента операторите на електроцентралите все още успяват да балансират на база по-високите ценови нива от миналото.

Но скоро това няма да бъде така. Според пазарните наблюдатели цените на едро на електроенергията вероятно ще спадат още в обозримото бъдеще. В момента това става критично за онези атомни електроцентрали, които трябва да извършват подмяна на горивото си на ротационен принцип, тъй като по това време данъкът върху горивото става дължим по закон. Съобщава се, че някои оператори обмислят дали да не спрат своите електроцентрали преди следващата подмяна на горивото, но това поставя сериозни проблеми пред безопасността на централата дори след спирането й, за което пак се изискват разходи. Извеждането от експлоатация на атомните електроцентрали трябва да бъде съобщено на Федералната Агенция Електроенергийна Мрежа (Federal Network Agency) една година предварително.

В закона за спиране на ядрените мощности от 2011, за всяка от деветте германски атомни електроцентрали беше определена дата за спирането й. Така баварската атомна електроцентрала Grafenrheinfeld трябва да бъде спряна на 31 декември 2015 г., Grundremmingen Bв Baden-Württemberg през 2017г. и след това последните атомни централи, Isar 2, Emsland и Neckarwestheim през декември 2022 г.

Федералното правителство би трябвало да се бори за запазването на атомните електроцентрали

Преждевременното извеждане от експлоатация на атомните електроцентрали по икономически причини би довело до безпорядък в този график и също така застрашава стабилността на енергийната система, тъй като особено атомните реактори в Южна Германия в момента са важни за сигурността на електроснабдяването в Бавария и Баден-Вюренберг. “Тогава Федералното Правителство би било в крайно притеснителна ситуация, когато ще трябва да забрани извеждането от експлоатация на атомните електроцентрали,” каза Стефан Кохлер (Stephan Kohler), ръководител на обществено-частната Агенция по енергетика на Германия (Dena).

Докато цената на електроенергията на пазарите на едро спада, цените на електроенергията за частните потребители продължават да растат. Причината: цената за доставка на електроенергия има относително малък дял в сметката за електричество на домакинствата. По-евтината цена на електроенергията до голяма степен е компенсирана от все по-голямото увеличаване на данъците и налозите като данъка за зелена енергия, финансовите задължения и пропорционалното разпределение на разходите за мрежата.

Наскоро E.ON продаде електроцентрали в Европа с общ капацитет на електроенергия от 11 000 мегавата. При представяне на резултатите си от полугодието, RWE съобщи, че ще изтегли от пазара електроцентрали с поне 3100 мегавата мощност. Нетният резултат на RWE спадна рязко с 38 процента до около един милиард евро, а търговската печалба от производството на електроенергия – с почти две трети.

Upcoming events

-
Sofia City Hotel SOFIA BALKAN PALACE

4-TH INTERNATIONAL NUCLEAR CONFERENCE WITH EXPOSITION
SMR AND ADVANCED WORLD NUCLEAR TECHNOLOGY FOR INDUSTRIAL APPLICATIONS
10-11 APRIL 2025
SOFIA BALKAN PALACE, CONFERENCE HALLS “SERDICA” AND “SREDEZ”