Skip to main content

РЕГИСТРАЦИЯ

You may register yourself in order to receive information about new posted articles related to news, problems & solutions, as well as experts opinion from the energy area.

The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
Сигурност
Чрез този въпрос проверяваме, че сте реален потребител

Клъстерите ще получат 20 млн. евро субсидии за развитие

Процедурата по програма "Конкурентоспособност" е отворена за подаване на проекти до края на април

Средства се отпускат за лаборатории, производствени центрове и др.

Макар и с известно закъснение, процедурата за предоставяне на безвъзмездна помощ за развитие на клъстерите в България по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" вече е отворена за кандидатстване. Общо 20 млн. евро ще бъдат разпределени сред всякакви видове клъстери – от стартиращи до развити, като целта е да се подкрепи създаването на такива обединения и да се развие капацитетът на съществуващите организации. Кандидатите могат да получат между 100 хил. и 2 млн. лв. за проектите, като документи се подават до 28 април 2017 г.

Какво се финансира

Общият бюджет на процедурата е 39.117 млн. лв. Сумата е разпределена на три пакета - 7.8 млн. лв. за клъстери в начален етап на развитие, 23.5 млн. лв. за развиващи се клъстери и 7.8 млн. лв. за развити клъстери. Минималният размер на субсидията за отделен проект е 100 хил. лв., а максималният зависи от етапа на развитие на клъстера. Така таванът за тези в начален етап е 391 166 лв., развиващите се могат да получат до 1.5 млн. лв., а развитите – максимум 2 млн. лв.

Финансиране се осигурява по три компонента, като приложимият режим на помощ е различен. Безвъзмездна помощ по компонента "Изграждане и подкрепа за организационно-административно укрепване на клъстера" се предвижда за изграждане на административното тяло на клъстера – персонал, оборудване и т.н., както и за повишаване на капацитета на администрацията чрез участие в семинари, обучения, конференции и т.н.

Вторият компонент е "Коопериране и създаване на сътрудничества и интернационализация". По него средства ще се предоставят за развитие на клъстера и привличане на нови членове чрез организиране и участие в събития, създаване на мрежи между членовете и специализирани обучения, както и за маркетинг, консултантски услуги за стъпване на друг пазар, популяризиране на името на клъстера, сътрудничество с други клъстери и др. Тези два компонента се финансират по решим de minimis, като се покриват до 80% от разходите по проекта.

По третия компонент - "Развитие на споделени инфраструктура и ноу-хау", кандидатите могат да придобият активи за общи клъстерни дейности като зали за обучения, лаборатории и производствени центрове, както и нематериални активи като специализирани програмни продукти, патенти, лицензи и т.н. Приложимият режим по този компонент е "регионална инвестиционна помощ", а максималният интензитет на субсидиране зависи от размера на компанията и региона, в който ще се изпълнява проектът. Така за организации извън Югозападния регион се покриват до 70% от разходите на микро- и малките предприятия и до 60% на средните, а за тези в Югозападния регион таванът е съответно 45 и 35%.

Клъстери в начален етап могат да кандидатстват само по първия и втория компонент, а развиващите се и развитите клъстери – по втория и третия. Проектите трябва да бъдат изпълнени в рамките на година и половина.

Кой може да кандидатства

За да участват в процедурата, клъстерите трябва да бъдат категоризирани като такива в начален етап на развитие, развиващи се или развити клъстери. Категоризацията се прави от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и трябва да завърши преди подаването на документите.

Кандидати могат да бъдат само клъстери, които са регистрирани като сдружения с нестопанска цел или юридически лица по Търговския закон. Клъстери, които са създадени като обединения по Закона за задълженията и договорите, трябва да регистрират клъстерно обединение преди подаването на заявление за категоризиране.

Самите клъстери могат да включват компании, юридически лица с нестопанска цел, професионални училища, акредитирани български университети, Българската академия на науките и Селскостопанската академия с техните институти, експериментални лаборатории и изследователски институти, научни организации, общини и областни администрации.
Има обаче изискване за минимален брой членове на клъстерите. Тези в начален етап е необходимо да включват поне седем компании, развиващите се клъстери – минимум 10, а развитите – 15 юридически лица.

Допустими са само клъстери, които отговарят на изискванията за микро-, малко или средно предприятие. Поне половината от участващите организации също трябва да са микро-, малки или средни. Клъстерите трябва да работят в някоя от приоритетните области, определени в Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия – високотехнологични промишлени производства (химия, лекарства, машини и т.н.), интензивни на знание услуги (като IT, издателска дейност, радио и телевизия) и нискотехнологични промишлени производства (храни, текстил, мебели и др.).

По различните компоненти има и стандартните ограничения за организации, работещи в сектори като рибарство, преработка на растителни и животински продукти и др., за да се избегне припокриването с други програми.

Оценяване и приоритети

Предимство имат проекти, които се изпълняват в приоритетните тематични области по Иновационната стратегия за интелигентна специализация, която отчита и регионалната специализация. Приоритетни са също проекти, които ще се изпълняват в Северозападния район на планиране, такива, в които участниците са от един и същ регион, както и проекти, които подобряват ресурсната ефективност.

Оценката ще се извършва на два етапа – административно съответствие и техническа и финансова оценка, като максималният брой точки е 75. За клъстери в начален етап на развитие най-много точки се дават за основните характеристики на клъстера и членовете му (според стратегията за МСП). Голяма тежест имат и пазарната приложимост и жизнеспособност на продуктите или услугите на клъстера. За развиващи се и развити клъстери характеристиките на членовете също имат най-голяма тежест. При тях приоритетни 6 точки носи оценката за устойчиво развитие.

Upcoming events

-
Sofia City Hotel SOFIA BALKAN PALACE

4-TH INTERNATIONAL NUCLEAR CONFERENCE WITH EXPOSITION
SMR AND ADVANCED WORLD NUCLEAR TECHNOLOGY FOR INDUSTRIAL APPLICATIONS
10-11 APRIL 2025
SOFIA BALKAN PALACE, CONFERENCE HALLS “SERDICA” AND “SREDEZ”