Skip to main content

РЕГИСТРАЦИЯ

You may register yourself in order to receive information about new posted articles related to news, problems & solutions, as well as experts opinion from the energy area.

The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
Сигурност
Чрез този въпрос проверяваме, че сте реален потребител

До 2050 светът може да произвежда и потребява изцяло зелена енергия

Теодора Стоянова от Green Peace България. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Парижкото споразумение е важно, защото за пръв път се постигнаха договорености да се направи всичко възможно, за да не се покачва средната температура на океаните и да бъде задържана под 2 градуса, като се стремим към не повече от 1,5 градуса, за да смекчим въздействието на глобалните климатични промени. Това каза Теодора Стоянова от Greenpeace България в предаването "Клуб Инвестор" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков. Мерките по Парижкото споразумение включват и стремеж към декарбонизация, да не се отделя въглероден диоксид във въздуха.

"Годишната конференция на ООН в Маракеш е първата конференция след влизането в сила на Парижкото споразумение. На 4 ноември споразумението беше ратифицирано и вече е в сила. За по-малко от година то бе ратифицирано от всички държави и това е изключително обнадеждаващо. САЩ също са подписали споразумението. Това което се обсъжда в Маракеш е как да се създадат правила, за да може споразумението да започне да действа, а не само да съществува на думи". 

В различните части на света климатичните промени имат различни проявления - повишаването на температурата води до обилни валежи на някои места, на други места води до засушаване, обясни Стоянова. 

Това, което показаха договореностите на Парижката конференция, е воля да се промени начинът, по който светът произвежда енергията, която потребява. Задължително е всички страни да тръгнат по един път, който да намалява и постепенно да изключва използването на изкопаеми горива - въглища, нефт, газ, всичко това, което отделя големи емисии въглероден диоксид и други вещества, които замърсяват околната среда - фини прахови частици, серни и азотни оксиди, всичко, което попада в околната среда и след това в нас, каза гостът.

"До 2050 година, ако се следва планът "Енергийна революция 2050" на Greenpeace всички региони по света могат да произвеждат и потребяват енергия изцяло от възобновяеми енергийни източници. Има страни, които са тръгнали по този път и това трябва да е глобално усилие в тази посока".

Какъв е научният консенсус около твърдението, че климатичните промени са в резултат на засилената човешка дейност? Каква е дейността на Greenpeace в България?

Видео: http://www.bloombergtv.bg/klub-investor/2016-11-12/do-2050-svetat-mozhe-da-proizvezhda-i-potrebyava-iztsyalo-zelena-energiya

Upcoming events

-
Sofia City Hotel SOFIA BALKAN PALACE

4-TH INTERNATIONAL NUCLEAR CONFERENCE WITH EXPOSITION
SMR AND ADVANCED WORLD NUCLEAR TECHNOLOGY FOR INDUSTRIAL APPLICATIONS
10-11 APRIL 2025
SOFIA BALKAN PALACE, CONFERENCE HALLS “SERDICA” AND “SREDEZ”