Изпълнението на задача за инвентаризация на съществуващите мощности за производство на топлинна енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е елемент от подготовката за прилагане на Директива 2009/28/ЕО и адекватно планиране на мерки и дейности за постигане на националната индикативна цел за 16% -тен дял на ВЕИ в общото потребление на електрическа и топлинна енергия в Р.България към 2020г.
Към момента на провеждане на анализа делът на топлинната енергия, произведена в България от ВЕИ не се отчита по редица административни причини. С отчитането на този дял в междинната цел за 2011 г. от 11% се внася коректност в информацията и се избягва допълнителния и излишен натиск върху енергийната система за изграждане на мощности за електропроизводство, което натоварва системата с прекомерни разходи и повишава средната производствена цена на електроенергията.
По оценки на БЕМФ при най-песимистичния сценарии за изпълнение на индикативната цел само с електропроизводствени мощности, средната производствена цена на микса на електроенергията към 2020 г., ще се повиши с 50-55% минимум.
Това обстоятелство ще създаде повсеместни проблеми в енергийната система, както за управлението на товарите, така и за устойчивото развитие на икономиката на електроенергетиката.
Анализът на БЕМФ цели събиране и систематизиране на информация за въведените в експлоатация съоръжения и инсталации с различна мощност за производство на топлинна енергия на база ВЕИ.
Проучването дава обосновка за насочване на потреблението на енергия за отопление и охлаждане от възобновяеми енергийни източници, там където е възможно, като по този начин се очаква да бъде намален инвестиционния интерес към производството на електроенергия от тези източници.
Оценката и отчитането на реалния дял на производството на топлинна енергия от ВЕИ позволява да се ревизира целевия дял на необходимите нови мощности на ВЕИ и аргументира засилване на инвестиционния интерес в този под сектор. Анализът предлага конкретни стъпки, включително:
Да се допълнят и коригират оценките за общия дял на ВЕИ в крайното енергийно потребление в страната, което е важна част от националния отчет за междинно изпълнение на индикативната цел за ВЕИ;
Дялът на топлинната енергия от ВЕИ, при въвеждане на стройна отчетна система може значително да нарасне и именно този вид енергия да осигури изпълнението на националната индикативна цел.